Dne 5. února 2017 ve věku nedožitých 88 let zemřel významný český geograf
Prof. RNDr. Jaromír Demek, DrSc
.

Narodil se 14.8.1930 v Sokolnicích. V roce 1952 Absolvent Masarykovy univerzity v Brně v roce 1952 v oboru učitelství (přírodopis – zeměpis-chemie) na pedagogické fakultě a odborné fyzické geografie na přírodovědecké fakultě. Rigorózní řízení (RNDr.) v roce 1952 a obhajoba kandidátské disertační práce (CSc.) v roce 1956 (školitel prof. Dr. Jan Krejčí). Posléze jako inženýrský geolog působí v Centroprojektu Gottwaldov (1955 – 1958). V roce 1958 byl přijat prof. Dr. F. Vitáskem do Kabinetu pro geomorfologii Československé akademie věd v Brně. Množství terénních zkušeností, odborná erudice a pedagogická činnost vedou ke zpracování a obhájení habilitační práce o vývoji svahů v roce 1966 na tehdejší Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Brně. Doktorskou práci (DrSc.) vycházející z prací v periglaciálních zónách Sibiře a Dálného východu, Evropy a Severní Ameriky zdárně obhájil na Slovenské akademii věd v Bratislavě (1973). V roce 1960 byl pověřen vedením Kabinetu pro geomorfologii ČSAV, který se pod jeho vedením postupně z málo početného pracoviště mění na uznávaný Geografický ústav ČSAV v Brně. V Geografickém ústavu ČSAV působí jako ředitel v letech 1963 – 1978.
Po odvolání z funkce ředitele Geografického ústavu nastupuje v roce 1978 jako docent geomorfologie na katedru geografie Přírodovědecké fakulty univerzity Jana Evangelisty Purkyně (od roku 1990 znovu Masarykova univerzita v Brně). Odtud přechází roku 1987 na přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde působí v letech 1988 až 1995 jako vedoucí katedry geografie a didaktiky geografie. V roce 1992 získává Jaromír Demek za univerzitní pedagogickou činnost z rukou prezidenta republiky titul profesor fyzické geografie. Po odchodu do důchodu je v letech 1995 až 1999 zaměstnán jako profesor na katedře životního prostředí PřF UP v Olomouci. Po odchodu z UP v Olomouci přechází zpět do Brna na katedru geografie pedagogické fakulty MU v Brně (1999 – 2003).
V období 2005 – 2006 je odborným pracovníkem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na detašovaném pracovišti v Brně a posléze od roku 2006 výzkumným pracovníkem oddělení krajinné ekologie Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i. Průhonice. Externě přednáší od roku 2004 základy geografie na katedře humánní environmentalistiky fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Vědecká specializace: Prof. RNDr. Jaromír Demek se od počátku své vědecké práce specializoval na oblast věd o Zemi, a to především na geomorfologii. Jeho odbornou kariéru nasměrovali jeho učitelé přední čeští geomorfologové prof. RNDr. J. Krejčí DrSc. a prof. Dr. František Vitásek DrSc., člen korespondent ČSAV. Významně se podílel na geomorfologickém výzkumu a mapování nejen na území Československa – mezinárodně uznávané publikace o metodách geomorfologického mapování z let 1972 – 1982 vydané jak doma, tak v zahraničí jsou toho důkazem. Na Geografickém ústavu ČSAV v Brně vedl řadu výzkumných programů, např. tým odborníků (1973 – 1978) zpracovávajících soubor fyzicko-geografických, socioekonomických map 1:500 000 a map životního prostředí České socialistické republiky. Spolupracoval se zemřelým prof. C. Embletonem (Velká Británie) na vydání monografie o geomorfologii Evropy a také na geomorfologické mapě Evropy.
Byl po tři funkční období (1968 – 1990) presidentem mezinárodní Komise geomorfologického výzkumu a mapování Mezinárodní geografické unie (IGU). Řada prací z polárních regionů a periglaciální geomorfologie provedených zejména ve spolupráci se známým sibiřským Institutem merzlotovedenija RAN v Jakutsku je citována ve světových učebnicích. Příkladná byla jeho spolupráce s Genadijem Ufimcevem působícím mj. v Irkutsku. Věnuje se i výzkumu krasových (např. Moravský kras) i nekrasových území (Broumovsko). Za svoji práci byl zvolen řádným členem akademie LEOPOLDINA – Německé národní akademie (SRN), byl čestným členem našich i zahraničních vědeckých společností a nositelem čestných medailí našich i zahraničních univerzit a vědeckých společností. Absolvoval přednáškové pobyty v řadě zemí (1994 USA).
Publikační činnost: Rozsáhlá publikační činnost Jaromíra Demka byla zaměřena zejména na oblast geomorfologie a teoretické geografie. Čítá přes 500 položek vydaných v České republice, Československu a rovněž v zahraničí. Mezi jeho vybrané publikace patří:
Rovněž pro potřeby výuky shromáždil a množství materiálu, který publikoval v mnoha vysokoškolských skriptech a učebnicích i v učebnicích zeměpisu pro střední a základní školy. Obrovský kus práce zanechal v geomorfologických charakteristikách svazků a jednotlivých chráněných území v rámci Edice Chráněná území ČR (1999-2006). Má významný podíl na mapovém obsahu Atlasu krajiny ČR (2007 – 2010). Byl součástí odborného týmu studujícího vývoj změn krajiny v ČR za období 1836-2006 a to v letech (2005-2011). Během své více než 60 – ti leté odborné dráhy vychoval nejen nesčetně studentů, ale i řadu odborníků, kteří se prosadili nejen v československé a české geomorfologii, ale i kartografii.
Čest jeho památce

Mgr. Peter Mackovčin, Ph.D., Doc. Ing. Marian Rybanský, CSc.